Saturday, April 9, 2016

Circuit of Ireland ralli võitsid Breen - Martin. Jeets - Toom lõpetasid 25.kohal

Reedel alanud FIA ERC Euroopa autoralli meistrivõistluste teine etapp Circuit of Ireland jätkus laupäeval kaheksa kiiruskatsega. Lisaks Euroopa meistrivõistluste etapile võisteldi Põhja-Iirimaal ka Briti ja Põhja-Iiri meistrivõistluste punktide eest.
Circuit of Ireland avapäeva lõpetasid liidritena Craig Breen – Scott Martin (Citroen DS3 R5), kelle edu valitsevate meistrite Kajetan Kajetanowicz - Jaroslaw Baran (Ford Fiesta R5) ees oli 25,1 ja  Alastair Fisher - Gordan Noble (Ford Fiesta R5) ees 27,6 sekundit.
Škoda Baltic Motorsport meeskonna Škoda Fabia R5 autoga võistlevad Raul Jeets ja Andrus Toom lõpetasid rasketes tingimustes sõidetud asfaldiralli esimese päeva ERC arvestuse 17. ja absoluutarvestuse 23. kohaga.
Laupäeval ootas võistlejaid 116,46 katsekilomeetrit ning neli korduvkatset. Rally2 reeglite alusel olid taas rajal avapäeval mootori ülekuumenemise tõttu katkestanud Elfyn Evans  -  Craig Parry (Ford Fiesta R5). Britid jätkasid sealt, kus avapäeval oli pooleli jäänud ning võtsid rallil kolmanda katsevõidu. Katse teise aja sõitsid välja Josh Moffett – John Rowan (Ford Fiesta R5) (+5,1) ja kolmandad olid Frederik Åhlin – Morten Abrahamsen (Ford Fiesta R5) (+5,5).
Ralliliidrid Breen – Martin eksisid rehvivalikuga (super soft) ning kaotasid katse võitnud briti duole koguni 12,8 sekundit. Üldarvestuses jäi küll esikolmik samaks, kuid nii Kajetanowicz kui ka Fisher võtsid Breenilt tagasi üle 7 sekundi.

Circuit of Ireland ralli võitsid teist aastat järjest Craig Breen - Scott Martin

Jeets – Toom alustasid päeva 18. katseajaga (+33,3) ning tõusid absoluutarvestuses 20. kohale.
Avakatsel jäi tehniliste probleemide tõttu 13.kohalt rajaäärde Ari Vataneni poeg Max (Ford Fiesta R5).
Järgnevana sõidetud teise võistluspäeva pikima katse (16,95km) esimese läbimise võitis Evans, kes edestas 4,2 sekundiga Kajetanowiczi ja 6,7 sekundiga Moffettit. Rehvidega endiselt hädas olnud Breen sai katsel kümnenda aja, mis tähendas, et lähimad jälitajad tulid veel lähemale.
Jeets sai päeva teiselt katselt kirja 20. aja (+44,3) ning samal kohal jätkas eestlane ka üldarvestuses.
Päeva kolmanda kiiruskatse võitis poolakas Kajetanowicz, kes vähendas katsel kolmanda aja saanud Breeniga vahet veel 3,1 sekundi võrra ning nüüd oli Fordi ja Citroeni pilootide vahe vaid 8,4 sekundit. Üdarvestuse kolmandana jätkas Fisher, kuid tema kaotas Breenile 17,6 sekundit.
Jeets – Toom said laupäeva kolmandalt katselt kirja 19. aja (+32,7) ning tõusid üldarvestuses tänu konkurentide katkestamisele 18. kohale.
Üheks katkestajaks oli neljandat kohta hoidnud Martin McCormack, kelle Škoda Fabia S2000 masinal lakkas töötamast kütusepump.
Kui päeva esimesed kolm katset sõideti kuivades tingimustes, siis enne hoolduspausi sõidetud 14,85km pikkuse Banbridge katse esimesel läbimisel hakkas taas vihma sadama. Katse parim oli Evans, kes edestas 1,9 sekundiga Breeni ja 3,1 sekundiga Moffettit. Kajetanowicz oli katse neljas ning andis Breenile tagasi 2 sekundit. Üldarvestuses oli nüüd iirlase ja poolaka vahe 10,4 sekundit. Kolmandana jätkas kindlalt Fisher, kelle edu Moffetti ees oli 41,5 sekundit.
Škoda Fabia R5 autoga võistlev Raul Jeets sai ralli kümnendalt katselt kirja 19. aja (+45,7)  ning hoolduspausile sai eestlane üldarvestuse 17. ja ERC arvestuse 14. kohalt.
Kümnendal katsel jäid väljasõidu tõttu seitsmendalt kohalt rajaäärde Frederik Åhlin – Morten Abrahamsen.
Peale hoolduspausi sõidetud esimese korduvkatse võitis Evans, kes edestas nüüd masinale õiged rehvid alla saanud Breeni 2,1 ja Fisherit 3,9 sekundiga. Esikoha duellis andis Kajetanowicz Breenile ära 1,9 sekundit ning üldarvestuses oli nüüd poolaka ja iirlase vahe 12,3 sekundit.
Jeets – Toom said laupäeva esimeselt korduvkatselt kirja 18. katseaja (+31,5) ning jätkasid üldarvestuses 16. kohal (+7.16,3).
Järgnevana sõidetud teise võistluspäeva pikima katse korduvläbimisel kaotas aega Breen, kes sõitis eelneva auto poolt teele toodud kivi otsa ja lõhkus tagumise rehvi. Katse võitis Kajetanowicz, kes vähendas katsel neljanda aja saanud Breeniga vahet 7,1 sekundi võrra ja nüüd oli Fordi ja Citroeni sõitja vahe vaid 5,2 sekundit. Katse teise aja (+1,7) sõitsid välja parimate Škoda sõitjatena rallil viiendana jätkanud tšehhid Jaromir Tarabus - Daniel Trunkát (Škoda Fabia R5).
Kui eespool startinud autod pääsesid katselt veel nö. puhaste paberitega, siis Jeets – Toom ajaks oli katsel sadama hakanud lund ning lisaks lõhkusid eestlased ka rehvi, mida katsel vahetati.  Tänu sellele kaotati liidrile juurde üle 6 minuti ning üldarvestuses kukuti 27. kohale.
Laupäeva viiest katsest neli võitnud Elfyn Evans sõitis katsel seina ning katkestas.
Ralli eelviimase katse võitis Breen, kelle edu üldarvestuses oli nüüd katsel teise koha saanud Kajetanowiczi ees 11,3 sekundit. Absoluutarvestuse kolmandana jätkas enne viimast katset Fisher, kes oli liider Breenist 42,9 sekundi kaugusel.

Raul Jeets - Andrus Toom lõpetasid hooaja esimese ERC stardi 25.kohal

Eelmisel katsel rehvi lõhkunud ja ERC arvestuses 13. kohalt 18. kukkunud Jeets sai ralli eelviimaselt katselt kirja 18. katseaja (+38,3) ning üldarvestuses jätkas eestlane 27. kohal.
Viimasel katsel üritas küll vihmarehvidega teise ringi katsetele startinud Kajetanowicz vahet Breeniga vähendada, kuid tal õnnestus iirlaselt tagasi võtta vaid 0,7 sekundit. Kui möödunud aastal oli Craig Breeni ja Kajetan Kajetanowiczi vahe Circuit of Ireland ralli lõpuks 6,4 sekundit, siis tänavu jäi kahe mehe vaheks 10,6 sekundit.
Üldarvestuse kolmanda koha sai Alastair Fisher, kellele kuulus esikoht Iirimaa meistrivõistluste arvestuses.  Breenile kaotas britt lõpuks 56,3 sekundiga.
Neljandana ületas Põhja-Iirimaal sõidetud ralli finišijoone möödunud aastasel rallil kolmanda koha saanud Josh Moffett, kellele kuulus esikoht Briti meistrivõistluste arvestuses.
Viimasel katsel katkestas seni parima Škoda piloodina üldarvestuse viiendat kohta hoidnud Tarabus.
ERC2 klassis võtsid hooaja teise võidu poolakad Wojciech Chuchała - Daniel Dymurski (Subaru Impreza STi N15). ERC3 ja ERC Junior arvestuse esikoht kuulus poolakatele Łukasz Pieniążek - Przemysław Mazur (Opel Adam R2).
Raul Jeets – Andrus Toom lõpetasid ralli 13. katseajaga (+26,7) ning ralli kokkuvõttes kuulus uue Škoda Fabia R5 masinaga võistelnud eestlastele absoluut- ja ERC arvestuse 25. koht, kaotust ralli võitnud Breen – Martinile kogunes +14.35,2.
„Kokkuvõtvalt saame öelda, et oleme rahul, kuna hooaja esimene ralli selles sarjas on edukalt selja taga ja saame poodiumile sõita. Kindlasti oli eelmise aasta kogemusest kasu, kuid nagu ma juba eile ütlesin, selleks, et siin ennast kindlamini ja paremini tunda, on vaja suuremat kogemust. Nii raja kirjutamisel, kui katsel aja peale sõites. Saime põhimõtteliselt kõike, kuiva teed, vihma ja ka lund. 12. katsel oli tee korraga valge, lund sadas ka juba enne, kui hooldusest välja läksime. Tee oli libe, tabasime ühte kivi ja olime sunnitud rehvi vahetama. Mõne kilomeetri pärast oli lumi taas kadunud. Väga hästi korraldatud võistlus ja äärmiselt tugev konkurents, kohalikud mehed on tase omaette nendel teedel. Auto töötas suurepäraselt ja meeskonnaga oli koostöö väga hea, järgmine ralli on meie jaoks Kreeka ralli, kus eelmine aasta saime kuuenda koha. Kindlasti tunneme ennast kruusal paremini,“ võttis Raul Jeets Circuit of Ireland nädalavahetuse kokku.

Euroopa meistrivõistluste järgmine etapp sõidetakse 6.-8.mail Kreekas ning võistlejaid ootab legendaarne Acropolise kruusaralli.

Fotod: Gregory Lenormand