Sunday, May 15, 2016

Rallikrossi Belgia MM-etapi võitis Mattias Ekström

Nädalavahetusel jätkusid rallikrossi EM- ja MM-võistlused, Belgias. Jules Tacheny Mettet nimelisel rajal startis kokku rekordilised 48 Supercar klassi masinat. Monster Energy FIA rallikrossi MM arvestuses tuli rajale 19 Supercar masinat.

Hooaja kolmanda rallokrossi MM-etapi esikolmiku moodustasid Ekström, Loeb ja Solberg

Kvalifikatsioonide parim taaskord Ekström

Hooaja kolmanda etapi neljast kvalifikatsioonisõidust kahel oli parim, Hockenheimi RX nädalavahetuse võitja, Mattias Ekström (Audi S1). EKS RX sõitja sai esikoha ka nelja sõidu kokkuvõttes ning see oli rootslasele kolmandaks järjestikuseks kvalifikatsioonide võiduks tänavusel hooajal.
Belgia nädalavahetuse viimase kvalifikatsioonisõitude sessiooni võitis valitsev meister Petter Solberg (Citroen DS3), kes sai poolfinaalidesse teisena. Head minekut näitas kvalifikatsioonides rallikrossi MM-sarjas debüüthooaega sõitev Sebastien Loeb (Peugeot 208), kes võitis kvalifikatsioonide esimese vooru ning poolfinaalidesse läks prantslane kolmandana.
Kolmandat korda sel hooajal said poolfinaalidesse Johan Kristoffersson (VW Polo R), Kevin Eriksson (Ford Fiesta) ja Davy Jeanney (Peugeot 208). Lisaks eelpool nimetatud meestele mahtusid kvalifikatsioonisõitude järgselt 12 parima hulka hooaja esimese RX stardi teinud Francois Duval (Ford Fiesta), Timmy Hansen (Peugeot 208), Anton Marklund (VW Polo R) ning tänavu esimest korda 12 parima hulka jõudnud venelane Timur Timerzyanov (Ford Fiesta). Kui Saksamaa etapil jõudis poolfinaalidesse valitsev Eesti meister Jānis Baumanis (Ford Fiesta), siis Belgias sai esimest korda tänavusel hooajal 12 parima hulka ka tema kaasmaalane Reinis Nitišs (Seat Ibiza).
Kvalifikatsioonidest jäid erinevatel põhjustel välja koguni neli Hockenheimi etapi finalisti – Toomas Heikkinen (Audi S1), Ken Block (Ford Focus), Liam Doran (Mini Cooper) ja Robin Larsson (Audi A1). Kõige enam pettunud oli nendest sõitjatest kindlasti Heikkinen, kes on kahe viimase hooaja Belgia etapi võitja.

Poolfinaalide parimad Ekström ja Solberg

Pühapäeval sõidetud esimeses poolfinaalis startisid Ekström, Loeb, Duval, Baumanis, Timerzyanov ja Jeanney. Parima stardi sai peale teist lähet Ekström ning kohe avaringil eksis Jeanney, kes selle tulemusel katkestas. Poolfinaali võidu võttis alles viimasel ringil jokkerisse läinud Ekström, kelle järel sai teisena finaali Loeb ja kolmandana koduetapil osalev Duval. Esimesena jäi finaalist välja valestardi teinud Timerzyanov. Baumanisele algselt küll poolfinaali kolmas koht, kuid lätlane diskvalifitseeriti liiga agressiivse sõidu tõttu toimunud kokkupõrke tõttu Duvaliga.
Teise poolfinaali kuuiku moodustasid Solberg, Kristoffersson, Hansen, Marklun, Erikssson ja Nitišs.
Meestel läks vaja koguni kolme stardikatset, sest esimesel korral tegi valelähte Hansen ning teisel Nitišs. Parima stardi sai Solberg, keda asus jälitama Volkswagen RX Sweden duo Kristoffersson ja Marklund. Viiendal ringil suutis kolmandaks tõusta Hansen, kes möödus jokker ringile läinud Marklundist. Sarnaselt Ekströmile jättis ka Solberg oma poolfinaali jokkeri ringi viimasele ringile, kuid konkurendid olid selleks ajaks juba piisavalt kaugele jäetud ning norralane võitis etapi kahe Polo R sõitja ees, sest viimasel ringil pidi jokkerisse minema ka ring varem kolmandaks tõusnud Hansen ning oma eelmisel ringil kaotatud koha võttis endale tagasi Marklund. Nitišsele teise poolfinaali viimane koht.

Hooaja teine võit Ekströmile

Hooaja kolmanda rallikrossi MM-etapi finaali stardirivi moodustasid Ekström, Solberg, Loeb, Kristoffersson, Duval ja Marklund. Seega pooled Belgia etapi finaalis startinud sõitjatest olid nö autoralli taustaga, kellel kokku ette näidata 92 MM-etapivõitu. Finaali parima lähte tegi Ekström, kelle järel võttis teise koha suurepärase stardi teinud Marklund. Kohe avaringil läksid jokkerisse Solberg ja Duval. Teisel ringil tegi sõiduvea Marklund ja kukkus viiendaks. Tehniliste probleemide tõttu jäi rajaäärde Kristoffersson. Viiendal ringil tõusis neljandaks Marklund, kes möödus Duvalist. Sarnaselt poolfinaaliga jättis ka finaalis jokkeri viimasele ringile Ekström, kuid kuna jokkerisse tuli ka Loeb, siis võttis rootslane kindla finaali võidu. Kolmanda koha sai Solberg, kelle järel lõpetasid Marklund ja Duval.
Ekström võttis teise järjestikuse etapivõidu ja kui Hockenheimis jäi rootslast ideaalsest nädalavahetusest lahutama poolfinaali teine koht, siis Belgias parandas EKS RX meeskonna sõitja ka selle vea ning võitis nii kvalifikatsioonid, poolfinaali, kui ka finaali. Kui Belgia etapi eel pidi Ekström MM-arvestuse esikohta jagama koos Solbergiga, siis nüüd 78 punktiga on ainuliider rootslane. Solberg kaotab Ekströmile viie punktiga. 58 punktiga on kolmandal kohal VW sõitja Kristoffersson, kes edestab nelja punktiga karjääri esimese rallikrossi MM-sarja poodiumikoha teeninud Loebi.

Rallikrossi MM-sari jätkub mai lõpus Inglismaal, kui Lydden Hill rajal sõidetakse hooaja neljas etapp.